fbpx

8 důvodů pro návrat do Varů

Je mi 27. Vyrostl jsem ve Varech a posledních 8 let jsem žil v Praze. Vystudoval jsem tam vysokou školu, našel první, druhou, třetí práci. Bydlel dohromady na 7 místech, poznal spoustu zajímavých lidí. 

 

Celou dobu jsem ale věděl, že to není ono a nikdy jsem necítil potřebu se tam pořádně zabydlet. Sice jsem měl Prahu rád, ale na některé věci jsem si prostě nezvykl (hektičnost, množství lidí, neustálé čekání na cokoliv…).

 

Už vůbec nemluvím o chuti zapojovat se do pražského komunitního a kulturního dění. Ne, že by mě to nikdy nenapadlo, ale většinou na to nebyl čas a hlavně v Praze je takových aktivit strašně moc, takže z mého pohledu to nebylo ani potřeba. 

 

Ještě před rokem jsem skálopevně prohlašoval, že do Varů se nevrátím, maximálně na stáří, protože bych se tam teď ukousal nudou. Pak ale přišla korona, já skončil v práci a konečně měl po 2 letech delší čas na přemýšlení. A rozhodl jsem se to vyzkoušet. Do Prahy jsem se mohl vrátit vždycky.

 

No a bydlím tu už od loňského podzimu a je to boží. Tady jsem totiž doma. Spolu s pocitem domova se dostavily i všechny ostatní věci, které mi v Praze chyběly. Hlavně tedy potřeba rozvíjet město, ve kterém žiju (i kvůli tomu vznikly KultiVary). Ale je toho mnohem víc. Důvody, proč se mi tu líbí, jsem shrnul v následujících bodech:

 

1. Rodina

Když jsem žil v Praze, jezdil jsem domů cca jednou za 2 měsíce. Pak mi ale došlo, že čas letí a rodiče tu nebudou věčně a že bych s nimi chtěl trávit výrazně víc času. Tak teď chodím pravidelně na kafíčka, s tátou a bráchou hraju florbal a se ségrou jedeme společně na tábor (jako vedoucí).

 

2. Příležitosti

V Praze se toho děje tolik a člověk si pomalu nemůže vybrat, co by podnikl. V Karlovarském kraji se toho sice taky děje poměrně hodně (když člověk pozorně hledá), ale rozhodně je tu ještě spousta prostoru, který můžeme s KultiVary vyplnit.

 

3. Vztahy s lidmi

V Praze žijete do určité míry anonymně. Neznáte své sousedy nebo třeba toho, kdo vám nosí poštu. Ve Varech si sousedy navzájem půjčujeme nářadí a pan pošťák si pamatuje dokonce moje rodiče.

 

4. Příroda

Ať se vydám na jakoukoliv stranu, během chvíle dojdu do přírody. Lázeňské lesy, které Karlovy Vary obklopují, jsou ideální na vycházky všeho druhu.

 

5. Trasy na běh a kolo

Souvisí s předchozím bodem. Ať vyrazím kamkoliv, vždy najdu nějakou zajímavou trasu, kterou ještě neznám a můžu ji prozkoumat. Cyklostezka do Lokte, na Hubertus, do Kyselky… Prostě spousta krásných tras a jejich kombinací, které nikdy nedojdou.

 

6. Prameny

Tohle je pro většinu asi zvláštní koníček, ale já mám rád i Vincentku. Fascinuje mě, že nám tady ze země jen tak teče něco tak zdravého. Navíc pití pramenů je ta nejvíc karlovarská záležitost vůbec. 

 

7. Kamarádi z dětství

Do Varů se vrátila i spousta kamarádů z dětství, se kterými se teď znovu vídám. Hodně z nich je taky v KultiVarech. 🙂

 

8. Všude je to blízko

V Praze všechno dlouho trvá. Než dojedete do práce, nakoupit, do města s někým na kafe. Ve Varech jste všude za 10 minut pěšky a nebo na kole a ještě cestou pokecáte s někým známým.

 

Zajímá mě, jestli to někdo máte podobně, popřípadě, jestli vás napadají nějaké další důvody, proč je super žít v Karlovarském kraji.

 

Své názory klidně pište do komentářů pod článek, popřípadě na Facebook nebo e-mail. 🙂

Maty

4 komentáře

 1. S tím plně souhlasím.

  Je mi taky 27 let a ve 21 jsem se odstěhoval z Varů do Spojeného království, kde jsem studoval univerzitu a pracoval. Vloni jsem se vrátil a chtěl jsem si užít pár měsíců ve Varech, než se odstěhuji do Prahy. Ale nakonec jsem zůstal ve Varech a plánuji tu i zůstat nadále.

  V cizině nebo v Praze se dá dokázat něco víc a žít v trochu lepších podmínkách (hlavně finančních), ale pocitově jsi jen malý článek v obrovském stroji, který je odříznut od svých kořenů. Prostě peníze nejsou vše.

  Tak pojďme zapracovat na zlepšení situace v našem krásném lázeňském kraji, aby tu chtěli žít kvalitně i ostatní! 🙂

  1. Dobrý den, Martine,
   díky za komentář. 🙂 Troufnu si říct, že my už na takovém zlepšení pracujeme, takže pokud byste se chtěl přidat, tak vás rádi uvidíme na nějakém dalším kulturním pivu, kde se o tom můžeme pobavit do většího detailu.

 2. Díky za hezké zhodnocení, byť s některými body bych polemizovala. Lhala bych, kdybych řekla, že o návratu domů na západ neuvažuji. Bohužel moje úzká profesní specializace mi zatím nedává moc možností jak se ve Varech uplatnit. Ale třeba časem se situace změní a já se také vrátím. Prozatím budu pečlivě sledovat KultiVary a držet palce. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Portrét Terky

Terka

Proč děláš Kultivary?
Pocházím z Aše a v Karlových Varech jsem studovala střední školu. Myslím, že náš kraj má potenciál, akorát se o něm musí sám dozvědět. Přeji mu, aby se tady mladí lidé více potkávali, spojovali a tvořili.

Portét Áji

Andrea

Proč děláš Kultivary?
Na projektu se podílím, protože Karlovarskému kraji přeju, aby zapustil kořeny. A chci ho v tom podpořit rozvojem lokální komunity.

Portrét Verči

Verča

Proč děláš Kultivary?
Ve Varech jsem vyrostla. Po střední jsem na pár let utekla do Prahy studovat sociální práci a potom jsem se vrátila založit rodinu domů, do Varů. Projekt KultiVary přišel v pravou chvíli, kdy si občas ráda odpočinu od mateřství. A tak jsem tady. Snažím se, aby bylo Varech co dělat, a to mě baví.

Portrét Aničky

Anička

Proč děláš Kultivary?
Jsem rodilá Krušnohoralka se zájmem o historii, přítomnost i budoucnost našeho regionu a lidí v něm žijících. Kultivary vidím jako příležitost nejen pro seberealizaci, ale hlavně pro setkávání a propojování nápadů a lidí a utužování jejich sounáležitosti k zdejším místům i prostorům.

Portrét Lukáše

Lukáš

Proč děláš Kultivary?
Už to budou dva roky, co jsem odešel do světa „na zkušenou“. Do Varů se ale vracím rád a chtěl bych se tam vrátit i dlouhodobě, žije se tu dobře, ale rád bych pomohl vyplnit ty mezery, které život na Karlovarsku má.

Portrét Káti

Káťa

Proč děláš Kultivary?
Stejně jako potřebuju neustále zvelebovat svůj pokoj nebo byt, cítím potřebu vylepšit i kraj, ve kterém jsem se narodila, a kde budu vždycky doma. To je samozřejmě o něco těžší úkol, než si vyzdobit byt, ale udělám aspoň to, co je v mých silách. Navíc na to nejsem sama.

Portrét Matyho

Maty

Proč děláš Kultivary?
Vyrostl jsem ve Varech a pak dlouho žil v Praze. Nakonec se jsem se vrátil domů a nechci se smířit s tím, že je Karlovarský kraj nejhorší ze všech. Tak jsem se rozhodl s tím něco udělat.