fbpx

Je lepší swapovat, než kupovat!

V květnu jsme založili facebookovou skupinu Karlovarský Green Swap, která má momentálně skoro 300 členů a proběhlo tu už bezpočet výměn. Pokud jste milovníkem pokojových i jiných rostlin a neznáte koncept „green swap“, čtěte dál a dozvíte se vše, co potřebujete vědět! 

Co je to Green swap a proč jsme ho založili?

Green Swap je označení pro výměnu rostlin. V podstatě tedy starý dobrý směnný obchod – “Moje kytka za tvojí”. Ve skutečnosti ale představuje mnohem víc…

Snažíme se vytvořit komunitu, kde si budou moci všichni vyměňovat nejen rostliny, ale také příslušenství, rady a tipy pro pěstování rostlin. S tím jde ruku v ruce sdílení radosti, kterou nás, “milovníky rostlin”, jejich pěstování naplňuje.  


Swapovací skupiny jsou celosvětovým trendem… Proč?

Je to vášeň! S rostoucí oblíbeností pokojových rostlin také narostlo obecné povědomí o tom, co všechno lze doma vypěstovat, což dalo vzniknout například “lovcům monster” či  “sběratelům pothosů”.  A už jen to, že si pod názvy hned představíme danou rostlinu, je přece obohacující. Když moje babičky takhle sypaly názvy z rukávu, vždycky mi to přišlo jako zaříkadla z Harryho Pottera. Jasně – Javor, dub, linda, platan, ať je tahle krysa zlatá!”


Což mě přivádí k tomu nejpůvabnějšímu aspektu green swapu, a to že se jedná o mezigenerační koníček. Když jsme se s kamarády bavili o založení téhle skupiny, hned nás napadlo “Musíme tam dostat naše babičky, nikdo z nás přece nemá tolik zkušeností!”. A takových příležitostí je obzvláště na internetu poskrovnu.


Green swap mimo jiné představuje finanční úsporu, přeci jen měníme za něco, co už máme, nebo čeho máme přebytek, a i jen části některých exotických rostlin mohou být velmi drahé. 


Nešetříme tím jen naší peněženku, ale také životní prostředí! Rostlinky sdílíme mezi sebou v kraji, nemusí se tedy odnikud dovážet a balit do ochranných folií, aby transport zvládly. Není třeba speciálních prostorů s elektrotechnikou k vytvoření vhodných podmínek, žijí s námi v našich domácnostech. Nepěstují se ve velkém, je tedy nižší riziko napadení škůdci, čímž se lze vyhnout používání postřiků. Na green swapu prostě nejsou zelené jen rostliny!


Proč vůbec mít doma pokojovky?

Tenhle bytový doplněk nikdy nevyjde z módy a dokáže vylepšit snad každý interiér. Vytváří uklidňující prostředí. Není náhodou, že se začínají zelenat kavárny, restaurace i stěny v obchodních domech. 


Zároveň pak fungují jako přírodní filtr.  Rostliny nepůsobí jen na naší psychiku, jsou schopné čistit vzduch v naší domácnosti a tak i jejich naprostým odpůrcům, dělat jejich pobyt uvnitř příjemnější.


Doba coronavirová nás většinu chtě nechtě uvěznila minimálně po určitou dobu doma. Kromě všeho špatného, co nám přinesla, nás alespoň nechala se zamyslet nad našimi domovy. Snažili jsme se je tedy zvelebit, někteří podnikli obrovské úklidy, jiní zjistili, jakou klíčovou roli hraje v jejich životě příroda. Green swap je jednou z cest, jak si přinést kus přírody i k sobě domů.


Své zkušenosti s green swapem nám můžete napsat do komentářů! A pokud jste swap ještě nezkusili, můžete to napravit v naší skupině Karlovarský Green Swap 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Portrét Terky

Terka

Proč děláš Kultivary?
Pocházím z Aše a v Karlových Varech jsem studovala střední školu. Myslím, že náš kraj má potenciál, akorát se o něm musí sám dozvědět. Přeji mu, aby se tady mladí lidé více potkávali, spojovali a tvořili.

Portét Áji

Andrea

Proč děláš Kultivary?
Na projektu se podílím, protože Karlovarskému kraji přeju, aby zapustil kořeny. A chci ho v tom podpořit rozvojem lokální komunity.

Portrét Verči

Verča

Proč děláš Kultivary?
Ve Varech jsem vyrostla. Po střední jsem na pár let utekla do Prahy studovat sociální práci a potom jsem se vrátila založit rodinu domů, do Varů. Projekt KultiVary přišel v pravou chvíli, kdy si občas ráda odpočinu od mateřství. A tak jsem tady. Snažím se, aby bylo Varech co dělat, a to mě baví.

Portrét Aničky

Anička

Proč děláš Kultivary?
Jsem rodilá Krušnohoralka se zájmem o historii, přítomnost i budoucnost našeho regionu a lidí v něm žijících. Kultivary vidím jako příležitost nejen pro seberealizaci, ale hlavně pro setkávání a propojování nápadů a lidí a utužování jejich sounáležitosti k zdejším místům i prostorům.

Portrét Lukáše

Lukáš

Proč děláš Kultivary?
Už to budou dva roky, co jsem odešel do světa „na zkušenou“. Do Varů se ale vracím rád a chtěl bych se tam vrátit i dlouhodobě, žije se tu dobře, ale rád bych pomohl vyplnit ty mezery, které život na Karlovarsku má.

Portrét Káti

Káťa

Proč děláš Kultivary?
Stejně jako potřebuju neustále zvelebovat svůj pokoj nebo byt, cítím potřebu vylepšit i kraj, ve kterém jsem se narodila, a kde budu vždycky doma. To je samozřejmě o něco těžší úkol, než si vyzdobit byt, ale udělám aspoň to, co je v mých silách. Navíc na to nejsem sama.

Portrét Matyho

Maty

Proč děláš Kultivary?
Vyrostl jsem ve Varech a pak dlouho žil v Praze. Nakonec se jsem se vrátil domů a nechci se smířit s tím, že je Karlovarský kraj nejhorší ze všech. Tak jsem se rozhodl s tím něco udělat.