fbpx

Jsme v UNESCO. Co to pro nás znamená?​

Úspěch světového významu. Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO v rámci skupiny měst Slavné lázně Evropy.

Přes deset let trvaly práce na projektu, jehož pozitivní výsledek někteří označovali za výhru v loterii. A čekání se ještě prodloužilo, když se vynesení konečného verdiktu kvůli pandemii koronaviru o rok odložilo. Přesto jsme se nakonec dočkali. 24. července 2021 byly Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, společně s dalšími osmi evropskými lázeňskými městy, zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. Po dvou letech, kdy byl na Seznam zapsán Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří, tak byla oceněna světová hodnota dalších míst Karlovarského kraje. 

Skupina měst, jíž je západočeský lázeňský trojúhelník součástí, společně kandidovala pod názvem Slavné lázně Evropy/Great Spas of Europe. Jedná se o 11 významných lázeňských center ze sedmi evropských zemí, jejichž zlatá éra vrcholila v letech 1700 – 1930, zároveň ale jejich tradice pokračuje dál až do dnešních dní a nadále se rozvíjí. Věhlas těchto lázní překonal hranice států nejen pro jejich léčivé prameny a architekturu, v minulosti i současnosti je navštívilo mnoho slavných osobností a čile se zde rozvíjel kulturní život.

S třemi českými zástupci byla Česká republika lídrem nominační skupiny. Stejný počet měst nominovalo také Německo. Konkrétně jde o lázně Bad Ems, Baden – Baden a Bad Kissingen. Dále jsou na Seznamu světového dědictví nově zapsány také lázně Baden u Vídně v Rakousku, Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Montecatini Terme v Itálii a město Bath ve Velké Británii.

Ptáte-li se, proč ve skupině nejsou i jiné české lázně, např. Luhačovice, je to právě významná vývojová i typologická podobnost Slavných lázní Evropy, kvůli které musel být výběr zúžen, a nakonec bylo vybráno těchto jedenáct měst. Komise ocenila jejich vysokou hodnotu a jedinečnost architektury i okolní krajiny a tradici. Úspěch sériové mezinárodní nominace dokazuje, že UNESCO tuto formu přihlášky vítá. Podobně to koneckonců bylo i v případě zmíněného Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, kde šlo o přeshraniční spolupráci České republiky a německé spolkové země Saska

Zápis na Seznam světového dědictví přináší západočeským lázním mnoho výhod. K nim můžeme řadit určitě celosvětovou propagaci, nové investice, další příležitosti a pracovní místa, výhody při čerpání dotací, rozvoj vzdělávání, či větší zaměření na ochranu životního prostředí. Společná nominace s dalšími městy nabízí navíc možnost spolupráce a sdílení cenných zkušeností. 

Často diskutovaným přínosem bývá příliv nových návštěvníků. K nim se však váže i jedna z významných obav, tzv. overturismus, neboli zahlcení lidmi i dopravou, s čímž může souviset významný tlak na místní obyvatele, kteří se pak ve svém městě nemusí cítit komfortně. Doprava je zároveň problém, na který se čelní političtí představitelé Karlových Varů, Mariánských i Františkových Lázní chtějí prý zaměřit primárně, protože v této sféře pociťují největší mezery. Společně také tvrdí, že ve svých městech nechtějí podporovat jednodenní turistiku, ale chtějí se zaměřit na dlouhodobější pobyty návštěvníků.

Obavy o omezení podnikání či rekonstrukci budov také vyvracejí. Památková ochrana ve zvolených městech platila doposud a s UNESCO se nijak nezmění. Věřme tedy, že jsou radnice na řešení těchto nových výzev připraveny a přistoupí k nim zodpovědně a citlivě. 

Členství v Seznamu totiž není jistota! Své o tom ví např. anglický Liverpool, kterému byl status před nedávnem odebrán kvůli nové, údajně necitlivé, výstavbě fotbalového stadionu.

Podobné pochyby či obavy o budoucnost členství se, minimálně na sociálních sítích, objevily i ve vztahu k některým zvažovaným projektům v Krušnohoří, jako je potenciální výstavba na RýžovněHřebečné, nebo Skywalku na Klínovci. Se zvědavostí můžeme nyní očekávat, jak bude v novém kontextu přistoupeno např. ke stavebním plánům v karlovarské lokalitě Na Vyhlídce, či financování jedněch z nejstarších symfonických orchestrů v České republice – mariánskolázeňského a karlovarského.

Zápis na Seznam světového dědictví UNESCO je prostě velikou příležitostí, ale zároveň i významným závazkem. Důvěřujme jednotlivým radnicím i vedení kraje, že s touto výhrou v jackpotu naloží zodpovědně, a že bude využita ve prospěch všech – obyvatel měst i lázeňských hostů, podnikatelů i samospráv, a samozřejmě životního prostředí i kulturního života. Jasně nám totiž dokazuje, že žijeme v regionu světového významu. 

Své názory, postřehy nebo doplňující otázky s námi můžete sdílet v komentářích 🙂 

Zdroje:

 

ČTK. 2021. Starostové: Lázeňská města jsou po zápisu na seznam UNESCO na turisty připravená. Českénoviny.cz [online]. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/starostove-lazenska-mesta-jsou-po-zapisu-na-seznam-unesco-na-turisty-pripravena/2070771

 

Great Spas of Europe. 2021. Mediální sada Slavné lázně Evropy.

Karlovarský kraj. 2021. Triumf západočeských lázní. Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně mají potvrzený zápis na seznam UNESCO. Tisková zpráva Krajského úřadu Karlovarského kraje.

 

Kozohorský, Petr. 2021. Zápis do UNESCO je pro západočeské lázně jako živá voda. iDnes.cz. [online]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/unesco-lazne-zaoralek-ziva-voda.A210730_155828_vary-zpravy_prz

 

Štěpánek, Vít. 2021. Z elitního klubu se dá vypadnout. Lidové noviny, 30. 7. 2021.

 

Vodičková, Veronika Mgr. 2019. Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří. Kr-karlovarsky.cz. [online]. Dostupné z: https://www.kr-karlovarsky.cz/kultura/Stranky/UNESCO/Krusnohori.aspx

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Portrét Terky

Terka

Proč děláš Kultivary?
Pocházím z Aše a v Karlových Varech jsem studovala střední školu. Myslím, že náš kraj má potenciál, akorát se o něm musí sám dozvědět. Přeji mu, aby se tady mladí lidé více potkávali, spojovali a tvořili.

Portét Áji

Andrea

Proč děláš Kultivary?
Na projektu se podílím, protože Karlovarskému kraji přeju, aby zapustil kořeny. A chci ho v tom podpořit rozvojem lokální komunity.

Portrét Verči

Verča

Proč děláš Kultivary?
Ve Varech jsem vyrostla. Po střední jsem na pár let utekla do Prahy studovat sociální práci a potom jsem se vrátila založit rodinu domů, do Varů. Projekt KultiVary přišel v pravou chvíli, kdy si občas ráda odpočinu od mateřství. A tak jsem tady. Snažím se, aby bylo Varech co dělat, a to mě baví.

Portrét Aničky

Anička

Proč děláš Kultivary?
Jsem rodilá Krušnohoralka se zájmem o historii, přítomnost i budoucnost našeho regionu a lidí v něm žijících. Kultivary vidím jako příležitost nejen pro seberealizaci, ale hlavně pro setkávání a propojování nápadů a lidí a utužování jejich sounáležitosti k zdejším místům i prostorům.

Portrét Lukáše

Lukáš

Proč děláš Kultivary?
Už to budou dva roky, co jsem odešel do světa „na zkušenou“. Do Varů se ale vracím rád a chtěl bych se tam vrátit i dlouhodobě, žije se tu dobře, ale rád bych pomohl vyplnit ty mezery, které život na Karlovarsku má.

Portrét Káti

Káťa

Proč děláš Kultivary?
Stejně jako potřebuju neustále zvelebovat svůj pokoj nebo byt, cítím potřebu vylepšit i kraj, ve kterém jsem se narodila, a kde budu vždycky doma. To je samozřejmě o něco těžší úkol, než si vyzdobit byt, ale udělám aspoň to, co je v mých silách. Navíc na to nejsem sama.

Portrét Matyho

Maty

Proč děláš Kultivary?
Vyrostl jsem ve Varech a pak dlouho žil v Praze. Nakonec se jsem se vrátil domů a nechci se smířit s tím, že je Karlovarský kraj nejhorší ze všech. Tak jsem se rozhodl s tím něco udělat.