fbpx

KultiVary – půl rok od startu

Uběhlo půl roku od našeho začátku a tak je čas se ohlédnout a zhodnotit, jestli se nám daří to, o co se snažíme. K ohlédnutí nám pomohl i první KultiVarský sněm, který proběhl na začátku října a kde jsme si znovu definovali, co chceme dělat. 

 

Naše historie v kostce

Všechno jsme to upekli na jednom zimním callu, páč už nás nebavilo poslouchat, jak je to tu špatný a nic se tu neděje. Dali jsme hlavy dohromady, pár měsíců přemýšleli, diskutovali, plánovali, co a jak budeme dělat.

 

Nakonec úkol zněl jasně: Děje se toho málo – musíme začít dělat kulturní akce. No a v květnu jsme se vrhli do práce – udělali jsme první článek a livestream, ve kterém jsme představili, kdo jsme a o co se snažíme. Taky jsme spustili průzkum, který mapoval, co tu lidem nejvíc chybí.

 

Výsledky průzkumu se dají shrnout asi takhle: 

Lidi to tu mají rádi, ale mají pocit, že se tady nic neděje. Největší zájem byl o akce typu promítání, diskuze, přednášky, swap apod.

 

Na základě těhlech dat jsme začali dělat akce – pravidelná promítání dokumentů, Kulturní PivoGreenswap (online i fyzicky), diskuzi o UNESCO v KAMu apod. Za těch pár měsíců jsme uspořádali přes 10 akcí. 

 

Čím víc jsme toho dělali, tím víc jsme poznávali, jak kultura v našem kraji funguje a zjistili jsme pár věcí:

  1. Dělat kulturu je spousta práce
  2. Nejde dělat všechno najednou
  3. A hlavně… děje se toho tady fakt hodně! A to dokonce tolik, že to průměrně kulturně žijící člověk nestíhá sledovat, natož navštěvovat.

 

Proč tedy v lidech převládá pocit, že je to tu mrtvý? Proč na kvalitní akce chodí relativně málo stále se opakujících návštěvníků? A proč je mezi nimi minimum mladých (čti pod 20)? 

 

To jsou otázky, na které teď hledáme odpovědi.

 

Takže co s tím?

Na začátku jsme chtěli vyřešit, že se tu nic neděje, což není pravda. Takže měníme i to, o co nám jde. Na KultiVarském sněmu jsme si definovali nové poslání a já se tu o něj s vámi podělím: 

 

Našim posláním je dát mladým lidem důvod v Karlovarském kraji zůstat nebo se do něj vrátit, poskytnout jim kulturní vyžití a příležitosti, přinést nové koncepty, podpořit pocit sounáležitosti a regionální identity skrze kulturu a budování komunity.

 

V reálu by to mohlo vypadat asi takhle: Zaměříme se na studenty a mladý lidi, kteří tu žijí a pracují. Chceme, aby je to tu bavilo, měli náš kraj rádi a díky tomu tady zůstávali, nebo se sem do budoucna vraceli.

 

Jak se to projeví do našeho fungování

Už toho nebudeme dělat tolik najednou a zaměříme se více na kvalitu a nové koncepty. Zároveň budeme neustále rozvíjet věci, které fungují a baví vás i nás (blog, Kulturní Pivo, naše komunity na Facebooku apod.). 

 

Abychom lidem pomohli se zorientovat v tom, co se na poli kultury v našem regionu děje, připravujeme pravidelné Kulturní Vřídlo – horký přehled toho, co se chystá. No a taky už hněteme ten slíbenej podcast (ale fakt už). 

 

S tím vším úzce souvisí i to, že brzy budeme hledat další lidi, kteří by se k nám rádi přidali, ale o tom zase příště. 🙂

 

Sečteno, podtrženo

Jak říkám už od začátku – není to sprint, spíš maraton. A způsobit nějakou viditelnou změnu bude ještě chvíli trvat. Zkusili jsme jeden směr, získali zkušenosti a trochu náš cíl poupravili.

 

Tak to jdeme zkoušet dál a dáme vám pak vědět, jak to šlo. Mimochodem, pokud vám to, co děláme, pořád dává smysl, tak nám třeba napište, okomentujte nebo ještě líp – přijďte 17. listopadu na „Sametové Vary”. Udělá nám to radost! 

 

Díky a uvidíme se brzy. 🙂

 

Maty

2 komentáře

  1. Super, že jste se toho chopili a jak jste se toho chopili! Za mě smysluplně uchopené. A hlavně vycházíte z potřeb a nálad místních a reagujete na to…každej maraton je vydrenej, tak DO TOHO! Smékam a těším se na pívo!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Portrét Terky

Terka

Proč děláš Kultivary?
Pocházím z Aše a v Karlových Varech jsem studovala střední školu. Myslím, že náš kraj má potenciál, akorát se o něm musí sám dozvědět. Přeji mu, aby se tady mladí lidé více potkávali, spojovali a tvořili.

Portét Áji

Andrea

Proč děláš Kultivary?
Na projektu se podílím, protože Karlovarskému kraji přeju, aby zapustil kořeny. A chci ho v tom podpořit rozvojem lokální komunity.

Portrét Verči

Verča

Proč děláš Kultivary?
Ve Varech jsem vyrostla. Po střední jsem na pár let utekla do Prahy studovat sociální práci a potom jsem se vrátila založit rodinu domů, do Varů. Projekt KultiVary přišel v pravou chvíli, kdy si občas ráda odpočinu od mateřství. A tak jsem tady. Snažím se, aby bylo Varech co dělat, a to mě baví.

Portrét Aničky

Anička

Proč děláš Kultivary?
Jsem rodilá Krušnohoralka se zájmem o historii, přítomnost i budoucnost našeho regionu a lidí v něm žijících. Kultivary vidím jako příležitost nejen pro seberealizaci, ale hlavně pro setkávání a propojování nápadů a lidí a utužování jejich sounáležitosti k zdejším místům i prostorům.

Portrét Lukáše

Lukáš

Proč děláš Kultivary?
Už to budou dva roky, co jsem odešel do světa „na zkušenou“. Do Varů se ale vracím rád a chtěl bych se tam vrátit i dlouhodobě, žije se tu dobře, ale rád bych pomohl vyplnit ty mezery, které život na Karlovarsku má.

Portrét Káti

Káťa

Proč děláš Kultivary?
Stejně jako potřebuju neustále zvelebovat svůj pokoj nebo byt, cítím potřebu vylepšit i kraj, ve kterém jsem se narodila, a kde budu vždycky doma. To je samozřejmě o něco těžší úkol, než si vyzdobit byt, ale udělám aspoň to, co je v mých silách. Navíc na to nejsem sama.

Portrét Matyho

Maty

Proč děláš Kultivary?
Vyrostl jsem ve Varech a pak dlouho žil v Praze. Nakonec se jsem se vrátil domů a nechci se smířit s tím, že je Karlovarský kraj nejhorší ze všech. Tak jsem se rozhodl s tím něco udělat.