fbpx

Varské kreativní centrum na obzoru

Potřebují Vary kreativní centrum – multifunkční prostor pro kreativní vzdělávání, kulturu a komunitní akce? My říkáme ano!

 

Ale co by v takovém kreativním centru mělo být? Jaké akce by tam měly probíhat? A jak takové centrum vznikne? Pojďme si to přiblížit.

Kde to bude

Kreativní centrum DIZAJNPARK by mělo vzniknout v tuhnickém výměníku, který patří městu a pronajímá si ho karlovarská teplárna. Město se vznikem kreativního centra souhlasí a zájem je i ze strany teplárny. V současné chvíli se vyjednává o přesné podobě spolupráce. Tady se koukněte, kde to je.

Kdo za nápadem stojí

Vznik DIZAJNPARKU táhnou lidi z galerie SUPERMARKET wc. Konkrétně zakladatelé Jirka Hanek a Tereza Bredlerová Vlašímská. Jako partneři figurují spolky VZBUĎME VARY a CIRKUS CÉRES. V roli spolupracujících organizací jsou KultiVary (tedy my :)), Žijeme Tuhnice, Člověk v tísni, Mateřské centrum Karlovy Vary, Karlovarská Agentura Rozvoje Podnikání, Kancelář Architektury Města a Inovační centrum Inion.

Co se ve výměníku všechno bude dít

Provoz kulturního centra si můžete představit třeba takhle:

 

DOPOLEDNE – školy přijdou na výstavu, tvůrčí nebo digi-řemeslnou dílnu.

ODPOLEDNE – Dospělí přijdou na kurzy, rodiny na kreativní workshop. Kolemjdoucí si prohlédnou výstavu, zastaví se v designovém obchůdku, zrelaxují u kávy a něco si vytvoří.

PODVEČER – bude se konat novocirkusová dílna, pohybový/taneční kurz nebo divadelní/taneční představení.

VÍKEND – místní organizace budou prostor využívat pro setkávání nebo konání víkendových aktivit. Uskuteční se malé rodinné festivaly, komunitní setkání nebo vzdělávací aktivity (konference, dílny, semináře apod.)

PRÁZDNINY – příměstské tábory a vícedenní kreativní kurzy pro děti a dospělé, prostor pro umělecké pobyty: umělci z ČR i celého světa, zde budou moci tvořit a výsledek představí Karlovarákům.

Takže co teď?

Teď je hlavní kus práce na lidech ze SUPERMARKET wc. Chystají se dojednat s teplárnou podmínky pronájmu a do budoucna i zřejmě nějakou participaci na rekonstrukci prostor. Současný stav výměníku ukazuje následující fotka.

Ale ani vy zatím nemusíte sedět s rukama v klíně a můžete přiložit peněženky k dílu. Právě totiž běží kampaň, kde můžete na vznik komunitního centra přispět. K penězům, co se vyberou, přihodí Nadace OSF dalších 80 000 Kč a budování kulturního centra může začít. Přispívat můžete do 24. 12. 2021.

Počítá se s tím, že se za vybrané peníze spustí pilotní provoz, při kterém se uspořádá několik akcí a letní festival. Tady můžete přispět

Pokud budete chtít přiložit ruku k dílu i fyzicky, rádi vás uvidíme na nějaké brigádě, o které se určitě včas dozvíte. 

Takže kultuře zdar, přispějte nějaké penízky a potkáme se na brigádě!

Maty

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Portrét Terky

Terka

Proč děláš Kultivary?
Pocházím z Aše a v Karlových Varech jsem studovala střední školu. Myslím, že náš kraj má potenciál, akorát se o něm musí sám dozvědět. Přeji mu, aby se tady mladí lidé více potkávali, spojovali a tvořili.

Portét Áji

Andrea

Proč děláš Kultivary?
Na projektu se podílím, protože Karlovarskému kraji přeju, aby zapustil kořeny. A chci ho v tom podpořit rozvojem lokální komunity.

Portrét Verči

Verča

Proč děláš Kultivary?
Ve Varech jsem vyrostla. Po střední jsem na pár let utekla do Prahy studovat sociální práci a potom jsem se vrátila založit rodinu domů, do Varů. Projekt KultiVary přišel v pravou chvíli, kdy si občas ráda odpočinu od mateřství. A tak jsem tady. Snažím se, aby bylo Varech co dělat, a to mě baví.

Portrét Aničky

Anička

Proč děláš Kultivary?
Jsem rodilá Krušnohoralka se zájmem o historii, přítomnost i budoucnost našeho regionu a lidí v něm žijících. Kultivary vidím jako příležitost nejen pro seberealizaci, ale hlavně pro setkávání a propojování nápadů a lidí a utužování jejich sounáležitosti k zdejším místům i prostorům.

Portrét Lukáše

Lukáš

Proč děláš Kultivary?
Už to budou dva roky, co jsem odešel do světa „na zkušenou“. Do Varů se ale vracím rád a chtěl bych se tam vrátit i dlouhodobě, žije se tu dobře, ale rád bych pomohl vyplnit ty mezery, které život na Karlovarsku má.

Portrét Káti

Káťa

Proč děláš Kultivary?
Stejně jako potřebuju neustále zvelebovat svůj pokoj nebo byt, cítím potřebu vylepšit i kraj, ve kterém jsem se narodila, a kde budu vždycky doma. To je samozřejmě o něco těžší úkol, než si vyzdobit byt, ale udělám aspoň to, co je v mých silách. Navíc na to nejsem sama.

Portrét Matyho

Maty

Proč děláš Kultivary?
Vyrostl jsem ve Varech a pak dlouho žil v Praze. Nakonec se jsem se vrátil domů a nechci se smířit s tím, že je Karlovarský kraj nejhorší ze všech. Tak jsem se rozhodl s tím něco udělat.