fbpx

Podhoubí: V Ostrově vznikla unikátní galerie

V Ostrově na Starém náměstí vznikla v kraji unikátní prodejní galerie. Jmenuje se Podhoubí a nachází se v podloubí Staré radnice. O tom, proč podhoubí vzniklo, jak funguje a jaké má plány do budoucna, jsme se se bavili s ředitelem Domu Kultury Ostrov, Lukášem Lerchem.

Co je to Podhoubí?

Podhoubí v podloubí je to samé co je v lese, jenže tady je to podhoubí pro kulturní les. Pomáhá růst všem možným rostlinám, vytváří síť, která přenáší informace i vzájemnou pomoc a pomáhá usazení nových rostlinek.

 

Co to znamená v reálu?

Prodejní minigalerie Podhoubí v podloubí Staré radnice je místo, které soustřeďuje kreativce ze všech oborů umění a tvořivosti a umožňuje se s nimi seznámit jak divákům, tak ostatním tvůrcům i odborníkům. 

 

Sice slovo galerie zavání vizuálním uměním, ale kreativcema myslíme úplně všechny – architekty, grafiky, muzikanty, spisovatele, filmaře, gastro-kreativce, tanečnice, nebo i marketing, produkci, nebo vydavatele. Zkrátka bychom zde chtěli představit tu obrovskou hmotu kulturních a kreativních odvětví, která je běžně neviditelná.

Proč jste Podhoubí založili?

Důvodů je hodně. Je to vyústění mnoha myšlenek a potřeb. Hlavně na podporu tvůrců z okolí Ostrova a z Karlovarského kraje. Většina z nich nikdy své výtvory neprodávala, ani nevystavovala. Nebo neměli kde stabilně propagovat svou tvorbu.

 

Zároveň víme, jak je složité se k těmto tvůrcům dostat, něco si od nich koupit. Víme, že umění léčí a Podhoubí je místo, kde čerpáte inspiraci, povzbuzení pro další tvorbu, nebo můžete získat něco originálního pro svůj každodenní život. 

 

Je to místo, kde pomáháme odstraňovat prefabrikovanost života a prostředí, ve kterém žijeme a dáváme prostor být sám sebou a krásně rozkvést. Ať už tím, že mám radost z toho, že si mou tvorbu najde člověk, pro kterého je dokonalá, ale i tím, že najdu něco, co přesně sedí mé duši a srdci.

Kdo za tím stojí?

Za Podhoubím stojí tým Domu kultury Ostrov, s podporou města Ostrov, které nám na něj poskytlo nové prostory a financuje náš provoz.

 

O Podhoubí pečuje především Zuzka Janecká, která je i vedoucí celé Staré radnice a s ní Matěj Velička, s kterým se nejčastěji v podloubí potkáte a připravuje alternativní mikro-akce. Ale celkově jsme se do Podhoubí zamilovali z kulturáku skoro všichni, takže se na jeho vzniku a běhu podílela velká část našeho týmu.

 

Jak v Podhoubí může člověk prodat svou tvorbu?

Kdokoliv, kdo něco tvoří, se nám může ozvat buď na mail janecka@dk-ostrov.cz, telefon, nebo může přijít přímo do Podhoubí a my s ním sepíšeme dotazník, na základě kterého děláme tvůrcům medailonky.

 

Domluvíme se pak na tom, co v Podhoubí vystavíme, sepíšeme předávací protokol a smlouvu na komisní prodej. Ceny si určují tvůrci sami, nebo jim pomáháme. Pak najdeme vhodné místo pro prezentaci a prodáváme, což se díky velkému zájmu a nadšení veřejnosti krásně daří

Co všechno u vás člověk koupí?

Nyní jsou tu hlavně věci z oblasti vizuálního umění. Takže od obrazů, přes plakáty a textil k sochám a objektům z všemožných materiálů. Je zde i hodně řemeslných výrobků ze dřeva, vlny apod. Najdete tu šperky, ale například i zachráněné uzdravené pokojovky.

 

V dalších vlnách výzev se chceme postupně zaměřit na ostatní oblasti lidské tvořivosti. Příště to bude literatura, pak hudba a postupně budeme přidávat další, kteří sice nemají fyzické výrobky, ale mohou zde propagovat svou tvorbu a návštěvníci galerie se s nimi takto mohou seznámit a pak s nimi navázat spolupráci, nebo si třeba objednat divadlo na svou oslavu.

 

Jací tvůrci u vás zatím prodávají?

Nyní jsou to hlavně řemeslně výtvarní tvůrci. Vyjmenovávat nebudu, jelikož z původního oslovení se strhla tsunami a dnes nejsem ani schopný říct aktuální počet, jelikož každý den se objevují noví úžasní lidé s originální tvorbou. Většina je z blízkého okolí, což bývá o to větší překvapení, že jsme o nich nevěděli, ale máme tvůrce z celého kraje, pár z republiky a jednu paní z Německého příhraničí.

Co chystáte dál?

Stará radnice má další 3 patra nad Podhoubím, v kterých se dlouho dělají výstavy, řemeslné workshopy, divadla, koncerty, seberozvojové semináře, a umělecké a interaktivní výstavy. Nyní to vše propojujeme v Podhoubím a v horních patrech chystáme úpravy pro co-work, a řemeslnou dílnu, která bude otevřená po celý týden od dopoledních hodin. V plánu je nyní instagram, podcast s tvůrci a web, na kterém budou prezentováni autoři a část tvorby, která se do galerie nevešla.

 

Minigalerie Podhoubí má aktuálně otevřeno od středy do pátku 13:00 – 17:00 a o víkendu 11:00 – 17:00. Od ledna bude mít otevřeno v týdnu 9:00 – 17:30 a o víkendu 10:00 – 17:00. Kromě lokálních tvůrců se můžete těšit na kreativní workshopy, koncerty, alternativních představení nebo filmové projekce.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Portrét Terky

Terka

Proč děláš Kultivary?
Pocházím z Aše a v Karlových Varech jsem studovala střední školu. Myslím, že náš kraj má potenciál, akorát se o něm musí sám dozvědět. Přeji mu, aby se tady mladí lidé více potkávali, spojovali a tvořili.

Portét Áji

Andrea

Proč děláš Kultivary?
Na projektu se podílím, protože Karlovarskému kraji přeju, aby zapustil kořeny. A chci ho v tom podpořit rozvojem lokální komunity.

Portrét Verči

Verča

Proč děláš Kultivary?
Ve Varech jsem vyrostla. Po střední jsem na pár let utekla do Prahy studovat sociální práci a potom jsem se vrátila založit rodinu domů, do Varů. Projekt KultiVary přišel v pravou chvíli, kdy si občas ráda odpočinu od mateřství. A tak jsem tady. Snažím se, aby bylo Varech co dělat, a to mě baví.

Portrét Aničky

Anička

Proč děláš Kultivary?
Jsem rodilá Krušnohoralka se zájmem o historii, přítomnost i budoucnost našeho regionu a lidí v něm žijících. Kultivary vidím jako příležitost nejen pro seberealizaci, ale hlavně pro setkávání a propojování nápadů a lidí a utužování jejich sounáležitosti k zdejším místům i prostorům.

Portrét Lukáše

Lukáš

Proč děláš Kultivary?
Už to budou dva roky, co jsem odešel do světa „na zkušenou“. Do Varů se ale vracím rád a chtěl bych se tam vrátit i dlouhodobě, žije se tu dobře, ale rád bych pomohl vyplnit ty mezery, které život na Karlovarsku má.

Portrét Káti

Káťa

Proč děláš Kultivary?
Stejně jako potřebuju neustále zvelebovat svůj pokoj nebo byt, cítím potřebu vylepšit i kraj, ve kterém jsem se narodila, a kde budu vždycky doma. To je samozřejmě o něco těžší úkol, než si vyzdobit byt, ale udělám aspoň to, co je v mých silách. Navíc na to nejsem sama.

Portrét Matyho

Maty

Proč děláš Kultivary?
Vyrostl jsem ve Varech a pak dlouho žil v Praze. Nakonec se jsem se vrátil domů a nechci se smířit s tím, že je Karlovarský kraj nejhorší ze všech. Tak jsem se rozhodl s tím něco udělat.