fbpx

Kulturní výhled na rok 2022​

Je tu další rok a s ním kromě jiného taky spousta nových akcí a příležitostí. Proto jsme se rozhodli zeptat se několika výrazných kulturních osobností Karlovarska na to, jaký rok prožili a co chystají do budoucna. 

Lukáš Lerch

Jaký byl váš rok 2021?

Letošní rok byl hodně o zcelování, soustředění a zjištění, že nejlepší upgrade je často downgrade, že není vždy potřeba vytvářet nové věci, ale dost často stačí tomu, co už existuje navrátit smysl a původní význam. Byl o spojováni toho, co roky zrálo a rostlo. 

Tím, že jsem se letos stal ředitelem Domu kultury v Ostrově se mi otevřely obrovské možnosti v realizaci nápadů a potřeb, které v našem kraji dlouho létají vzduchem. V podstatě jsme tento rok připravovali na to, aby mohl Kulturák, Stará radnice a Klášterní areál naplno ožít lidmi s jejich originálním umem. 

Letos se toho povedlo opravdu hodně, vyzdvihl bych galerii Podhoubí a především to, jak se nám podařilo navázat spolupráci a otevřít se tak, že nás lidé se svými projekty oslovují a my s vámi můžeme spolupracovat na realizaci nádherných věcí.

Co plánujete do dalšího roku?

Na rok 2022 se těším, jelikož už na většinu věcí nebudeme sami. Budete s námi rozrůstat Podhoubí, rozezníme kostel a kaple v klášteře, v nahrávacím studiu vydáme do světa novou hudbu, díky filmové laboratoři obohatíme audiovizuální svět a celý Kulturák ožije tancem, novým cirkusem, hudbou a spoustou dalších aktivit. Do projektu, který na příští rok připravujeme, chystáme zapojit nadšence do virtuální reality. 

Je toho ještě mnohem více a my budeme šťastní, když se ozvete se svými nápady, s kterými bychom dokázali pomoci, nebo když se budete chtít zapojit do realizace toho, co vás v Domě kultury Ostrov zaujalo. 

Tereza Bredlerová Vlašímská

Jaký byl váš rok 2021?

Náš rok se dá shrnout několika slovy: 

Pracovní – I když byl covid, měli jsme pořád co dělat, vyklízet a vymetat kostlivce ze skříní, dělat pořádek a učit se nové věci. 

Úspěšný – Zapojili jsme se do pracovních skupin a řešení strategických projektů kraje v rámci kulturních a kreativních průmyslů a jsme součástí rady pro Výzkum, vývoj a inovace v Karlovarském kraji.

Přátelský – Navázali jsme spolupráci a přátelství s dalšími organizacemi v kraji, které, stejně jako my, zlepšují život v kraji.

Zábavný – Pořádali jsme spoustu akcí pro naše příznivce, kterým tímto moc děkujeme, že nás podporují a jsou tu zde, bez nich bychom tu nebyli.

Co plánujete do dalšího roku?

Hlavně poděkovat všem, kteří podpořili DIZAJNPARK (pozn.: nově vznikající kreativní centrum v Tuhnicích) a pustit se do práce na něm. Chceme rozvíjet spolupráci napříč organizacemi a postupně měnit vizi DIZAJNPARKU ve skutečnost.

Jirka Néťa

Jaký byl váš rok 2021?

Na začátku tohoto roku se uvolnil prostor pod kavárnou a tak jsme neváhali a pronajali si ho. Po půlroční rekonstrukci se nám podařilo vytvořit prostor pro cca 50 lidí s menším pódiem a barem. 

Z kulturních akcí jsme stihli, co se dalo. Z hudby bych jmenoval křest alba Levorukého Edy, koncerty Justina Lavashe, Grumpy O‘ Sheep, sesterské duo Sissos, Tribubu, Eldar, Shoe Cut, Marka Borského, Free Balkan Quintet, Duo KK, Philip TBC, Nazdárek a zdravíčko, Dohromady Štyři Nohy, Sidewaves, druhý ročník Jakoby JAMu a další. 

A i mimo hudební produkci proběhlo plno zajímavých akcí – Animované jednohubky, workshop výroby osobního parfému, přednáška o Krušnohoří, modní přehlídka místní návrhářky, prodejní výstava fotografií slabozrakých s povídáním Roberta Vana, slam poetry, autorské čtení, Mikulášská besídka s opravdovým peklem ve sklípku, Strakův pojízdný cirkus… Jsme rádi, že se nám začali ozývat místní umělci s nabídkou akcí i sami. 

Co plánujete do dalšího roku?

V dalším roce budeme pokračovat stejným tempem, jak to bude možné. Určitě budeme do programu zařazovat akce, které se nakonec nemohly letos konat. Některé akce si zopakujeme. A určitě nás v kavárně i pod ní čeká mnoho další zážitků.

Běla Čurlinová

a Ricardo Delfino

Jaký byl váš rok 2021?

2021 pro nás byl rokem risků. Byl to ovšem náš nejúspěšnější rok. Přidali jsme nový projekt hudební soutěže Karlovarského kraje Top RoofTop Talenty. Proběhl alespoň online a to v době, kdy nebylo možné ani překročit hranice okresu. Finalistům Talentů jsme zajistili profesionální videozáznam vystoupení a vítězům hodnotné ceny a koncerty na spřátelených festivalech v Plzni, Praze a Mariánských Lázních. Připravili jsme vzdělávací online workshop pro muzikanty s hudebními profesionály. 

Odložený šestý ročník Top RoofTop festu přilákal stovky lidí. S novou vizí a na novém místě – na náměstí Dr. Milady Horákové v Karlových Varech, kde se dlouhá léta nic nekonalo. Jsme vděční, že i přes nejistou dobu lidé nezapomněli na kulturu a přišli akci podpořit.

Co plánujete do dalšího roku?

Na příští rok už teď připravujeme program festivalu. Soutěž necháme jeden ročník uležet, plánujeme rozšířit regionalitu působnosti. Plánujeme také pokračovat ve vzdělávacích workshopech s inspirativními osobnostmi české hudební scény. Závěrem bychom rádi poděkovali za podporu, které se nám i v tomto nelehkém roce dostalo. Vážíme si jí.

Tera Dvořáková

Jak byl váš rok 2021?

Loňský rok byl plný experimentování a spolupráce, což pro nás není nic nového. Baví nás zkoumat nová místa, což obnáší i nutnost improvizace. Byl to rok, kdy jsem s radostí zjistila, že naši jeleni si rozumějí a jelením nápadům rozumí i lidé mimo spolek.

Pokračoval umělecký průzkum Esence místa, díky Alžbětě Benešové se na Malé Inventuře uskutečnil první thermalní happening, Ter Hadravové se ve dvorku Elite podařilo facilitovat několik změn, vzniklo naše poetické vyšívání a Veronika Žáková má teď krásný nápad, jak ho dál rozvést. S Káťou Konečnou a Goethem jsme se na procházce kulturní divočinou vrátili Do lesů a s Markét Kuttnerovou jsme oťukávaly krajinu Jáchymova. A nesmím zapomenout na kreativní centrum ve výměníku v Tuhnicích, které se začalo klubat – díky jednomu šťastnému nápadu a drajvu PROTEBE live. Potkali jsme zas mnoho úžasných kreativních lidí.

Co plánujete do dalšího roku?

Na rok 2022 se rýsuje řada zajímavých spoluprací – nejen na Dizajnparku, ale také v oblasti umělecké práce s komunitou, v tanci a hudbě.

Markéta Monsportová

Jaký byl váš rok 2021?

Covidový rok 21 by pro spolek Švihák přes „lockdownový“ začátek velmi úspěšný. Osmá švihácká sezóna neztratila nic na své pestrosti. Snažili jsem se program sestavit tak, aby nalákal nové návštěvníky a ty věrné zaujal. Kromě města Mariánské Lázně, Karlovarského kraje nás podpořilo finančně i Ministerstvo kultury, což bereme jako dobrou  vizitku. Léto zahájila  Kulturně ozdravná kúra, pestrý festival, jehož součástí byla kromě hudby i taneční vystoupení, výstava, workshopy, cvičení, přednášky a divadelní představení.

Festival odstartoval Hudebně ozdravnou kúru, na které vystoupila Beata Hlavenkové s Kapelou Snů, maďarští Terra Profonda, nebo Himalayan Dalai Lama s hostující violoncellistkou Terezií Kovalovou. Naší kulturní kúru aplikoval /užíval/ v dalších letních termínech také písničkář Petr Linhart, kapela Něco Něco, hudební projekt Bartleby a ústecká Nauzea Orchestra.

Součástí kúry byly i další regionální kapely – Zavěšený kafe, Radiomaják, Funky Monx a legendární Beatové družstvo. Přelom léta patřil již tradičně Knižním Lázním,  knižnímu jarmarku spolu pořádanému Klárou Khine a Švihákem. Konec srpna obsadil Kolonádu Ferdinandova pramene a Lesní Mlýn Donbas nadžánrový hvězdami nabitý festival Moody Moon Noize.

Co plánujete do dalšího roku?

Letošní rok bychom rádi uspořádali alespoň 3 večery PechaKucha Night, první již 2. dubna se skvělou sestavou regionálních inspirativních osobností, původně plánovanou na loňský prosinec.

Doufáme, že zahájíme lázeňskou sezónu naší legendární cyklojízdou a festival KOK plánujeme letos již na poslední květnový víkend. V létě naši filmem postižení šviháci budou opět provozovat letní kino a aktivně se budeme podílet na Knižních Lázních. Také bychom Vás rádi pozvali na Marienbad Film Festival, u jehož vzniku švihák aktivně stál.

Matyáš Smutný

Předseda KultiVary

Jaký byl náš rok?

Minulý rok byl náš první. Vlítli jsme na Karlovarskou kulturní scénu s domněním, že se tu nic neděje a během pár měsíců jsme zjistili, že to vůbec není pravda. Děje se toho dokonce tolik, že to průměrně kulturně žijící člověk nestíhá sledovat, natož navštěvovat. Abychom lidem pomohli se v tom zorientovat, vydáváme každé pondělí Kulturní Vřídlo, kde je možné najít akce, které daný týden navštívit. 

Za půl roku našeho fungování jsme udělali 13 akcí, napsali 17 článků, které dohromady četlo několik tisíc lidí a do našich online komunit dostali přes 1 000 členů. A to je podle mě na začátek slušný výsledek. 🙂

Co plánujeme do dalšího roku?

Chceme pokračovat v tom, co děláme – informovat, propojovat, pořádat. Budeme tedy dál psát články, pořádat další kulturní a komunitní akce a obnovíme pravidelné kulturní pivo. Těšte se na další promítání, greenswapy ale taky koncerty nebo turnaj v badmintonu. Na jaře také spustíme náš podcast – Slyšíš Západ, ke kterému teď sbíráme data

Pro studenty středních škol chystáme sérii besed, ve kterých představíme Karlovarskou kulturní scénu a možnosti, jak se do ní můžou zapojit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Portrét Terky

Terka

Proč děláš Kultivary?
Pocházím z Aše a v Karlových Varech jsem studovala střední školu. Myslím, že náš kraj má potenciál, akorát se o něm musí sám dozvědět. Přeji mu, aby se tady mladí lidé více potkávali, spojovali a tvořili.

Portét Áji

Andrea

Proč děláš Kultivary?
Na projektu se podílím, protože Karlovarskému kraji přeju, aby zapustil kořeny. A chci ho v tom podpořit rozvojem lokální komunity.

Portrét Verči

Verča

Proč děláš Kultivary?
Ve Varech jsem vyrostla. Po střední jsem na pár let utekla do Prahy studovat sociální práci a potom jsem se vrátila založit rodinu domů, do Varů. Projekt KultiVary přišel v pravou chvíli, kdy si občas ráda odpočinu od mateřství. A tak jsem tady. Snažím se, aby bylo Varech co dělat, a to mě baví.

Portrét Aničky

Anička

Proč děláš Kultivary?
Jsem rodilá Krušnohoralka se zájmem o historii, přítomnost i budoucnost našeho regionu a lidí v něm žijících. Kultivary vidím jako příležitost nejen pro seberealizaci, ale hlavně pro setkávání a propojování nápadů a lidí a utužování jejich sounáležitosti k zdejším místům i prostorům.

Portrét Lukáše

Lukáš

Proč děláš Kultivary?
Už to budou dva roky, co jsem odešel do světa „na zkušenou“. Do Varů se ale vracím rád a chtěl bych se tam vrátit i dlouhodobě, žije se tu dobře, ale rád bych pomohl vyplnit ty mezery, které život na Karlovarsku má.

Portrét Káti

Káťa

Proč děláš Kultivary?
Stejně jako potřebuju neustále zvelebovat svůj pokoj nebo byt, cítím potřebu vylepšit i kraj, ve kterém jsem se narodila, a kde budu vždycky doma. To je samozřejmě o něco těžší úkol, než si vyzdobit byt, ale udělám aspoň to, co je v mých silách. Navíc na to nejsem sama.

Portrét Matyho

Maty

Proč děláš Kultivary?
Vyrostl jsem ve Varech a pak dlouho žil v Praze. Nakonec se jsem se vrátil domů a nechci se smířit s tím, že je Karlovarský kraj nejhorší ze všech. Tak jsem se rozhodl s tím něco udělat.