fbpx

Květen plný akcí

V naší pravidelné rubrice „Kulturní výhled“ vám vždy na začátku měsíce přinášíme tipy na akce od zajímavých osobností našeho regionu. Na květen jsme o výhled poprosili ředitele Domu kultury Ostrov, Lukáše Lercha. A tady je.

Kam vyrazit

Květen je v našem kraji startující měsíc pro lázeňství, a tak pokud se neutopíte ve všemožných termínech zahájení lázeňských sezón, můžete se svézt na vlně pořádných zážitků. 

Lázeňskou sezónu můžete zahájit:

Pokud se vydáte na zahájení lázeňské sezóny do Varů, určitě v sobotu 7. května neprošvihněte odhalení nové sochy Karla IV. od Michaela Gabriela na Divadelním náměstí. Pak se můžete volně přesunout do DIZAJNPARKu a dopřát si inspiraci v místě, kde necháte děti vyblbnout v dizajništi a ještě u toho můžete swapnout kytky na Greenswapu

Když už jsme u odhalování soch, tak v Ostrově v zámeckém parku je od 1. 5. nová socha od místní sochařky Jitky Kůsové Valevské. Jitka má navíc nad galerií Podhoubí ve Staré radnici sólo výstavu, kde se s ní 21. 5. můžete setkat a na workshopu potrénovat figurální kresbu

Když už budete v Ostrově, můžete to stočit do úžasné restaurace Faustův dvůr v Horní Blatné, kde se nasytíte po estetické i chuťové stránce. Pro fanoušky dobrého jídla bych rozhodně ještě doporučil Pupp Up Food Fest 13. – 14. 5., který je spojený s porcelánovými slavnostmi.

Pokud zrovna nemám zlomenou nohu, tak si rád zatrsám, a k tomu je skvělý swing, který má v květnu hned dvě parádní akce. První je Pupp Swing Night (20. 5.) a druhá křest nové desky Swing Melody v Kulturáku v Ostrově (28. 5.). K tanci a poslechu hraje také legendární Znouzecnost v zbrusu novém kulturáku Dvorana v Lokti (27. 5.).

Na závěr měsíce doporučuju Kulturní ozdravnou kúru s cyklojízdou a tančírnou v Mariánkách (27. – 29. 5.). Pokud to všechno budete potřebovat zapít, tak 27. – 28. 5. vyrazte na Thermal Wine Fest. A pokud máte rádi francouzskou kulturu, určitě si užijete Francouzský večer v Drahomíře ve Varech (27. 5.). Milovníci piva se taky v květnu pomějou a to na Pivní slavnosti v bavorském stylu ve Valči 21.května.

V květnu se toho děje tolik, že vůbec netuším, jak stihnout aspoň polovinu toho, kam bych chtěl jít. Ať už si vy z výše zmíněných akcí vyberete cokoliv, jedno je jasné – od západu na východ to v našem kraji parádně žije.

O autorovi:

Lukáš Lerch je pedagog, malíř, kreslíř, autor konceptů a instalací a ředitel Domu kultury Ostrov. Je jedním z průkopníků umění citlivého k životnímu prostředí v Karlovarském kraji. Vytváří umělecká díla ze starých vyřazených okenních rámů s dvojitým sklem.

Více o Lukášovi se dočtete třeba v jeho rozhovoru pro Český rozhlas nebo na jeho LinkedInu.

Na další kulturní výhled se můžete těšit zase za měsíc! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Portrét Terky

Terka

Proč děláš Kultivary?
Pocházím z Aše a v Karlových Varech jsem studovala střední školu. Myslím, že náš kraj má potenciál, akorát se o něm musí sám dozvědět. Přeji mu, aby se tady mladí lidé více potkávali, spojovali a tvořili.

Portét Áji

Andrea

Proč děláš Kultivary?
Na projektu se podílím, protože Karlovarskému kraji přeju, aby zapustil kořeny. A chci ho v tom podpořit rozvojem lokální komunity.

Portrét Verči

Verča

Proč děláš Kultivary?
Ve Varech jsem vyrostla. Po střední jsem na pár let utekla do Prahy studovat sociální práci a potom jsem se vrátila založit rodinu domů, do Varů. Projekt KultiVary přišel v pravou chvíli, kdy si občas ráda odpočinu od mateřství. A tak jsem tady. Snažím se, aby bylo Varech co dělat, a to mě baví.

Portrét Aničky

Anička

Proč děláš Kultivary?
Jsem rodilá Krušnohoralka se zájmem o historii, přítomnost i budoucnost našeho regionu a lidí v něm žijících. Kultivary vidím jako příležitost nejen pro seberealizaci, ale hlavně pro setkávání a propojování nápadů a lidí a utužování jejich sounáležitosti k zdejším místům i prostorům.

Portrét Lukáše

Lukáš

Proč děláš Kultivary?
Už to budou dva roky, co jsem odešel do světa „na zkušenou“. Do Varů se ale vracím rád a chtěl bych se tam vrátit i dlouhodobě, žije se tu dobře, ale rád bych pomohl vyplnit ty mezery, které život na Karlovarsku má.

Portrét Káti

Káťa

Proč děláš Kultivary?
Stejně jako potřebuju neustále zvelebovat svůj pokoj nebo byt, cítím potřebu vylepšit i kraj, ve kterém jsem se narodila, a kde budu vždycky doma. To je samozřejmě o něco těžší úkol, než si vyzdobit byt, ale udělám aspoň to, co je v mých silách. Navíc na to nejsem sama.

Portrét Matyho

Maty

Proč děláš Kultivary?
Vyrostl jsem ve Varech a pak dlouho žil v Praze. Nakonec se jsem se vrátil domů a nechci se smířit s tím, že je Karlovarský kraj nejhorší ze všech. Tak jsem se rozhodl s tím něco udělat.