fbpx

Malé (nejen hudební) festivaly, které můžete letos objevit

Nevím jak vám, ale mně se při představě obřího festivalu na vyprahlé pláni, kde stín najdete maximálně pod vlastním kloboukem, s ostatními návštěvníky si vzájemně šlapete po hlavách, na každé pivo stojíte půlhodinovou frontu (a do lineupu se snad ani nebudu pouštět…), ježí vlasy.

Na pár takových jsem zavítala, než jsem přišla na to, že čím menší festival, tím lepší. Proto jsem pro vás sepsala pár festivalů, které jsou podle mě zajímavou alternativou ke klasickým masovkám a zároveň je budete mít za humny, pokud jste z Karlovarského kraje. 

Za sebe můžu doporučit následujících šest festivalů, které jsem buď už v minulých letech navštívila, nebo se na ně letos chystám. 🙂 Na konci článku ale najdete i další menší festivaly v regionu.

25. 6. 2022 Aš

1872 FEST

Divoký západ

Město Aš slaví tento rok své 150. výročí od získání statutu města ak oslavám se pořádá několik kulturních akcí. Jednou z nich je i rapový hudební festival s překvapivě divokým lineupem. Na první stagi vystoupí legendární PSH a Prago Union, ale taky Robin Zoot, Koky, Paulie Garand a Refew. Na druhé stagi vystoupí pět lokálních alternativních interpretů. 

V rámci programu se uskuteční taky Slam Poetry, Trial bike show a Skate contest v minirampě. Vstupenku pořídíte za 490 Kč. Více informací na webu nebo události na Facebooku.

27. 6. - 4. 7. 2022 Valeč

FUNNY MOON GATHERING

Týden na jiné planetě

Týden na jiné planetě

Funny Moon je moje srdcovka, kterou můžu vřele doporučit, máte-li rádi psytrance. Koná se ve Valči na překrásném vršku Jinotaj, který celé akci dodává neskutečně magickou atmosféru. Hudba hraje na hlavních stagích téměř nepřetržitě, program je doplněný menšími živými vystoupeními, přednáškami, workshopy nebo třeba jógou. Najdete tu taky spoustu dobrého jídla a vegetariánské i vegan varianty jsou skoro samozřejmost. Takže pokud jako já nemáte v lásce maso, nezůstanete klasicky o hranolkách. 😀 Lineup najdete na facebookové události.

Cena vstupenek je jednou z mála nevýhod festivalu, za celý týden dáte ve třetí vlně předprodeje 159 euro

2. 7. 2022 Karlovy Vary

TOP ROOFTOP FEST

Na začátku července vypukne festival i v centru Karlových Varů – na náměstí Milady Horákové. Top RoofTop fest je jednodenní multižánrový festival, který dává prostor nejen hudebníkům z regionu, ale i různým všeobecně prospěšným organizacím, aby zde prezentovaly svoje projekty. Pro mě je zajímavý hlavně tím, že rozproudí část města, která během roku kulturně příliš nežije. Letošní lineup ještě není zveřejněn, ale brzy se objeví na Facebooku. 🙂 Vstupné na festival je dobrovolné.

 

7. 7. - 10. 7. 2022 Mariánské lázně

MARIENBAD FILM FESTIVAL

„Pamatuji si, ale nevzpomínám si na to“ – Petr Kabeš

Abychom nezůstali jen u hudby… Na začátku července se v mariánskolázeňském hotelu Lesní Mlýn – Donbas uskuteční 7. ročník mezinárodního festivalu experimentálního a nezávislého filmu. 

“Letošní ročník odkrývá vrstvy paměti, filmových archivů a sedimentů, aby promlouval o unikající současnosti.”

Doprovodný program představí několik umělců z české alternativní hudební scény, kteří experimentují nejen se zvukem, ale i s vizuálními performancemi. Vystoupí například hudebník a improvizátor Petr Vrba.

22. 7. - 24. 7. 2022 Krásenský vrch

FESTIVAL POD TVRZÍ

“Krásenský vrch ožije hudbou a smíchem všech krásných bytostí v barevných košilích”

Na Krásenském vrchu vypukne koncem července třetí ročník multižánrového festivalu Podtvrzí. Tenhle barevný festival vás pohladí po duši lehce psychadelicky laděným lineupem nabitým zajímavými interprety. Zazní tu například kapely The Kundalini Geine z Glasgow, německé uskupení Karaba z Mnichova nebo Love‘n’Joy z Ukrajiny. Program doplní přednášky, workshopy, divadlo a další… Pořadatelé slibují, že budou klást důraz také na “zelenost” festivalu. 🙂 

Sama jsem festival Podtvrzí ještě nenavštívila, ale letos se na něj moc těším, tak se tam třeba potkáme!

4. 8. - 6. 8. 2022 Valeč

POVALEČ

Poválení v zámecké zahradě a na magickém Jinotaji

Předpokládám, že Povaleč většina z vás zná, přesto jsem ho ale nemohla vynechat, protože to byl první alternativní festival, který jsem navštívila. Tahle akce začala jako malý festival a časem se rozrostla, dneska už se tam sjíždí lidi z celé republiky. Ale díky přívětivému prostředí zámecké zahrady, kopečku Jinotaj a okolnímu lesu zůstává Povaleč pořád moc příjemnou akcí se spoustou možností vyžití. Povaleč má navíc krásnou “bezplotovou”  filosofii dobrovolného vstupného. Lineup pro letošní ročník už se pomalu objevuje na webu. 🙂 Aktuality můžete sledovat v události na Facebooku nebo na Instagramu.

DALŠÍ MALÉ FESTIVALY V REGIONU

2. 6. - 4. 6. 2022 Aš

AŠLERKY

V Aši se uskuteční také studentský divadelní festival Ašlerky, v Kulturním centru LaRitma. Letos už 24. ročník! Na programu jsou nejen divadelní představení, ale i workshopy pro žáky a studenty. Další info na Facebooku.

4. 6. 2022 Karlovy Vary

TŘI KŘÍŽE FEST

V blahodárném prosředí lázeňského lesa se koná už 10. ročník hudebního festivalu Tři Kříže Fest. Punkově laděný festival letos uvede pět kapel – Čtvrt na smrt, Jinozem, Zombiero Martin, Shoe Cut, IV.Jakost. Více info na Facebooku.

18. 6. Krásenská rozhledna

ROZHLEDNA 2022 KRÁSNOFEST

Třetí víkend v červnu se pod Krásenskou rozhlednou uskuteční jednodenní hudební setkání, na kterém zahrají Bijouterrier, Lanugo, VT Marvin, The Rocket Dogz a legendární Už jsme doma. Více info na Facebooku.

16. 7.2022 Jáchymov

ŠLIKOVKA

Jednodenní festival vypukne i v Jáchymově v areálu bývalého hradu Freudenstein. Na Šlikovce si můžete poslechnout hudbu různých žánrů, dokonce zahraje i kapela Drumband ze Základní umělecké školy Ostrov. Více info na Facebooku.

23. 7. 2022 Čankov

ČANKOVSKÉ VÁNOCE

V Čankově na dětském hřišti se i letos bude konat každoroční mini festival pro děti i dospělé. Vystoupí tam například karlovarská kapela Steven’s. Více info na Facebooku.

 

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Portrét Terky

Terka

Proč děláš Kultivary?
Pocházím z Aše a v Karlových Varech jsem studovala střední školu. Myslím, že náš kraj má potenciál, akorát se o něm musí sám dozvědět. Přeji mu, aby se tady mladí lidé více potkávali, spojovali a tvořili.

Portét Áji

Andrea

Proč děláš Kultivary?
Na projektu se podílím, protože Karlovarskému kraji přeju, aby zapustil kořeny. A chci ho v tom podpořit rozvojem lokální komunity.

Portrét Verči

Verča

Proč děláš Kultivary?
Ve Varech jsem vyrostla. Po střední jsem na pár let utekla do Prahy studovat sociální práci a potom jsem se vrátila založit rodinu domů, do Varů. Projekt KultiVary přišel v pravou chvíli, kdy si občas ráda odpočinu od mateřství. A tak jsem tady. Snažím se, aby bylo Varech co dělat, a to mě baví.

Portrét Aničky

Anička

Proč děláš Kultivary?
Jsem rodilá Krušnohoralka se zájmem o historii, přítomnost i budoucnost našeho regionu a lidí v něm žijících. Kultivary vidím jako příležitost nejen pro seberealizaci, ale hlavně pro setkávání a propojování nápadů a lidí a utužování jejich sounáležitosti k zdejším místům i prostorům.

Portrét Lukáše

Lukáš

Proč děláš Kultivary?
Už to budou dva roky, co jsem odešel do světa „na zkušenou“. Do Varů se ale vracím rád a chtěl bych se tam vrátit i dlouhodobě, žije se tu dobře, ale rád bych pomohl vyplnit ty mezery, které život na Karlovarsku má.

Portrét Káti

Káťa

Proč děláš Kultivary?
Stejně jako potřebuju neustále zvelebovat svůj pokoj nebo byt, cítím potřebu vylepšit i kraj, ve kterém jsem se narodila, a kde budu vždycky doma. To je samozřejmě o něco těžší úkol, než si vyzdobit byt, ale udělám aspoň to, co je v mých silách. Navíc na to nejsem sama.

Portrét Matyho

Maty

Proč děláš Kultivary?
Vyrostl jsem ve Varech a pak dlouho žil v Praze. Nakonec se jsem se vrátil domů a nechci se smířit s tím, že je Karlovarský kraj nejhorší ze všech. Tak jsem se rozhodl s tím něco udělat.