fbpx

Červnová oáza umění a inspirace

V naší pravidelné rubrice „Kulturní výhled“ vám vždy na začátku měsíce přinášíme tipy na akce od zajímavých osobností našeho regionu. Na červen jsme o výhled poprosili urbanistu a radního Města Loket – Víťu AdamceA tady je.

Je mi ctí, že vám mohu doporučit výběr červnových kulturních tipů po celém našem krásném a roztodivném kraji. Svůj výběr jsem koncipoval jako pestrou přehlídku všech možných žánrů od hudby přes divadlo a film po výtvarné umění…

sobotu 4. června se určitě nezmýlíte, pokud navštívíte 10. jubilejní ročník již zavedeného alternativně-punkového festivalu Tři Kříže fest, kde se představí mimo jiné i mé oblíbené kapely Shoe Cut či Čtvrt na smrt.

Hned týden poté 11. června můžete přejít na další karlovarský vrch, tentokrát Šibeniční, kde se již po 14. koná oblíbený Vary GOOD Fest. Do svitu slunce a cvrkotu cikád vám zapějí Zea, We are Domi či opičí Monkey Business.

Divadlo nespí. Čeká na vás totiž v Aši, kde se od 2. do 4. června odehrává festival amatérského divadla Ašlerky. Osobně jsem se několikrát zúčastnil a mohu vřele doporučit, protože Aš je divadlu nakloněná a múzy zde létají nebezpečně nízko…

Cestujete rádi? Tož navštivte 3. až 5. června v Bečovské botanické zahradě cestovatelský festival Caminos, kde se můžete těšit na legendu Mnislava Zeleného Atapanu a mnoho dalších hostů a bohatý doprovodný program!

Výtvarné umění vám nejbohatší nabídku rozprostře od 9. do 11. června v Chebu na jubilejním 20. ročníku multižánrového festivalu Chebské dvorky! Projděte si zapadlé historické uličky a dvorky a objevte krásu soch, plastik, fotografií, obrazů i módy.

A co filmy? Ve středu 22. června v chebském kinu ART hrají nový český snímek Kdyby radši hořelo v režii Adama Rybanského, který měl premiéru na berlínském filmovém festivalu a pojednává o sboru dobrovolných hasičů a prý navazuje na poetiku Ivana Passera či Miloše Formana. To jsem tedy zvědavý…

A kdybyste se chtěli sami přiučit filmové tvorbě, zajděte o víkendu 4. až 5. června na Dílnu základů filmové řeči a animace ve Filmové laboratoři ostrovského kulturního domu! Každý z nás může být umělec…

Jejda. Málem jsem zapomněl na svůj milovaný Loket. Zde si kdykoli během června můžete projít Galerii na hradbách, kde tentokrát vystavuje osobitý fotograf a úžasný člověk Bohdan Holomíček. Budete omámeni a povzneseni do jiného světa!

Doufám tedy, že se na některé z akcí potkáme a budeme společně udržovat plamen tvořivosti a studánku inspirace hořící a nezkalené! 

O autorovi:
Vítězslav Adamec působí jako památkář a urbanista na Národním památkovém ústavu v Lokti. Zároveň je také radním města Loket, věnuje se hudbě, slam poetry a amatérskému divadlu.

Přečtěte si také předešlý článek o menších regionálních festivalech…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Portrét Terky

Terka

Proč děláš Kultivary?
Pocházím z Aše a v Karlových Varech jsem studovala střední školu. Myslím, že náš kraj má potenciál, akorát se o něm musí sám dozvědět. Přeji mu, aby se tady mladí lidé více potkávali, spojovali a tvořili.

Portét Áji

Andrea

Proč děláš Kultivary?
Na projektu se podílím, protože Karlovarskému kraji přeju, aby zapustil kořeny. A chci ho v tom podpořit rozvojem lokální komunity.

Portrét Verči

Verča

Proč děláš Kultivary?
Ve Varech jsem vyrostla. Po střední jsem na pár let utekla do Prahy studovat sociální práci a potom jsem se vrátila založit rodinu domů, do Varů. Projekt KultiVary přišel v pravou chvíli, kdy si občas ráda odpočinu od mateřství. A tak jsem tady. Snažím se, aby bylo Varech co dělat, a to mě baví.

Portrét Aničky

Anička

Proč děláš Kultivary?
Jsem rodilá Krušnohoralka se zájmem o historii, přítomnost i budoucnost našeho regionu a lidí v něm žijících. Kultivary vidím jako příležitost nejen pro seberealizaci, ale hlavně pro setkávání a propojování nápadů a lidí a utužování jejich sounáležitosti k zdejším místům i prostorům.

Portrét Lukáše

Lukáš

Proč děláš Kultivary?
Už to budou dva roky, co jsem odešel do světa „na zkušenou“. Do Varů se ale vracím rád a chtěl bych se tam vrátit i dlouhodobě, žije se tu dobře, ale rád bych pomohl vyplnit ty mezery, které život na Karlovarsku má.

Portrét Káti

Káťa

Proč děláš Kultivary?
Stejně jako potřebuju neustále zvelebovat svůj pokoj nebo byt, cítím potřebu vylepšit i kraj, ve kterém jsem se narodila, a kde budu vždycky doma. To je samozřejmě o něco těžší úkol, než si vyzdobit byt, ale udělám aspoň to, co je v mých silách. Navíc na to nejsem sama.

Portrét Matyho

Maty

Proč děláš Kultivary?
Vyrostl jsem ve Varech a pak dlouho žil v Praze. Nakonec se jsem se vrátil domů a nechci se smířit s tím, že je Karlovarský kraj nejhorší ze všech. Tak jsem se rozhodl s tím něco udělat.