fbpx

Filmy, které nesmíte na fesťáku minout

V naší pravidelné rubrice „Kulturní výhled“ vám vždy na začátku měsíce přinášíme tipy na akce od zajímavých osobností našeho regionu. Na červenec jsme o výhled poprosili zakladatelku Filmové laboratoře v Ostrově – Terezii Kajabovou.

Kam vyrazit

Je mi potěšením provést vás filmovými vodami spojenými se začátkem prázdnin a filmovým festivalem. Nejen začátek července přináší kulturní scéna nabitý program. I po zbytek měsíce zažijete prima akce, které stojí za pozornost.

Letos se v kině potkáme tradičně na začátku července. Za pozoruhodný považuji pilotní ročník KVIFF Talents. Jde o podporu odvážných a dynamických přístupů v kinematografii a dalších odvětvích audiovizuální tvorby v ČR a na Slovensku.

Že je festival srdeční záležitost, pozná brzy na vlastní kůži i Geoffrey Rush a Benicio Del Toro. Mně však spíš, než červený koberec zajímal vždy film. Proto přináším pár filmových tipů, které plánuji během festivalu navštívit.

PSH – Nekonečný příběh | ČR, 70 min. | Režie: Štěpán FOK Vodrážka

Orion, Vladimir 518 a Mike Trafik jsou Peneři strýčka Homeboye. Pražská trojka, o které netřeba fanouškům cokoliv vysvětlovat. Bylo jen otázkou času, kdy jejich cestu někdo zfilmuje. Jako velká fanynka kapely i Vladimírova umění se na snímek o praotcích českého rapu opravdu těším.

Trojúhelník smutku | Švédsko, Německo, Francie, Dánsko, 2022, 142 min. | Režie: Ruben Östlund 

Za snímek Čtverec bral režisér v roce 2017 v Cannes Zlatou Palmu. Trojúhelník smutku znamená pro Östlunda v pořadí již druhou Zlatou palmu. Bude mi potěšením sledovat, zda film naplní předzvěst nejvtipnějšího letošního snímku z Cannes.

Rabiye Kurnazová vs. George W. Bush | Německo, Francie, 2022, 119 min | Režie: Andreas Dresen

Do třetice všeho dobrého vybírám snímek vyprávějící o lidské nezdolnosti, o boji proti větrným mlýnům, o smyslu pro spravedlnost. Komedie vystavěná na pozadí skutečných událostí z 11. září 2001 oceněná Stříbrným medvědem z Berlína.

Věděli jste, že filmový festival vznikl v Mariánských Lázních? V roce 1946-1949 proběhly v Mariánkách čtyři úspěšné ročníky přehlídky a později festivalu, který byl následně přestěhován do Karlových Varů. Fenomén pořádání filmového festivalu byl v Mariánkách před sedmi lety obnoven, vznikl tak Marienbad Film Festival. Pole pro experimentální filmy a nezávislou tvorbu navštivte od 7. do 10. července.

Fesťák nejsou jenom filmy

Během karlovarského filmového festivalu proběhne řada akcí, na které zajděte, chcete-li podpořit místní uměleckou a kulturní scénu:

Netradiční příležitosti pro náročné diváky

Suchá Film Festival 22. – 15. 7. – 16. 7. Suchá, Jáchymov

Co takhle promítání pod širým nebem s nafukovacím kinem? V Suché nad Jáchymovem je to možné. Stejně jako potkat Barťáka s Najbrtem jako se to povedlo vloni. V pátek a v sobotu promítnou organizátoři tyto filmy:

8 hor (Le otto montagne) | Itálie, Belgie, Francie, 2022 |Režie: Felix van Groeningen, Charlotte Vandermeersch, Cena poroty Cannes 2022

Zátopek | ČR, 2021 | uvede Václav Neužil společně s Davidem Ondříčkem a Kryštofem Muchou

Z filmových tipů zmíním ještě Kinematograf bratří Čadíků. Od 1. – 4. července proběhne promítání v Sadech Míru v Aši a od 6. – 9. července v areálu Krajinky v Chebu. Vždy od 22:00 hodin s volným vstupem.

O autorce:

Terezie Kajabová pracuje pro kancelář hejtmana Karlovarského kraje, kde má na starosti vztahy s veřejností, marketing, tvorbu konceptů. Baví jí grafika, výtvarničení a filmy. V krátkém filmu se věnuje režii, tvorbě literárního i obrazového scénáře. Založila Filmovou laboratoř v Ostrově, kde učí děti základy filmové řeči.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Portrét Terky

Terka

Proč děláš Kultivary?
Pocházím z Aše a v Karlových Varech jsem studovala střední školu. Myslím, že náš kraj má potenciál, akorát se o něm musí sám dozvědět. Přeji mu, aby se tady mladí lidé více potkávali, spojovali a tvořili.

Portét Áji

Andrea

Proč děláš Kultivary?
Na projektu se podílím, protože Karlovarskému kraji přeju, aby zapustil kořeny. A chci ho v tom podpořit rozvojem lokální komunity.

Portrét Verči

Verča

Proč děláš Kultivary?
Ve Varech jsem vyrostla. Po střední jsem na pár let utekla do Prahy studovat sociální práci a potom jsem se vrátila založit rodinu domů, do Varů. Projekt KultiVary přišel v pravou chvíli, kdy si občas ráda odpočinu od mateřství. A tak jsem tady. Snažím se, aby bylo Varech co dělat, a to mě baví.

Portrét Aničky

Anička

Proč děláš Kultivary?
Jsem rodilá Krušnohoralka se zájmem o historii, přítomnost i budoucnost našeho regionu a lidí v něm žijících. Kultivary vidím jako příležitost nejen pro seberealizaci, ale hlavně pro setkávání a propojování nápadů a lidí a utužování jejich sounáležitosti k zdejším místům i prostorům.

Portrét Lukáše

Lukáš

Proč děláš Kultivary?
Už to budou dva roky, co jsem odešel do světa „na zkušenou“. Do Varů se ale vracím rád a chtěl bych se tam vrátit i dlouhodobě, žije se tu dobře, ale rád bych pomohl vyplnit ty mezery, které život na Karlovarsku má.

Portrét Káti

Káťa

Proč děláš Kultivary?
Stejně jako potřebuju neustále zvelebovat svůj pokoj nebo byt, cítím potřebu vylepšit i kraj, ve kterém jsem se narodila, a kde budu vždycky doma. To je samozřejmě o něco těžší úkol, než si vyzdobit byt, ale udělám aspoň to, co je v mých silách. Navíc na to nejsem sama.

Portrét Matyho

Maty

Proč děláš Kultivary?
Vyrostl jsem ve Varech a pak dlouho žil v Praze. Nakonec se jsem se vrátil domů a nechci se smířit s tím, že je Karlovarský kraj nejhorší ze všech. Tak jsem se rozhodl s tím něco udělat.