fbpx

Hurá k varským volbám

Komunální volby letos proběhnou 23. a 24. září a voliči si v nich mohou vybrat z 13 kandidujících stran. Hlavním cílem tohoto textu je připomenout průběh minulých voleb, přiblížit strany, které mají šanci uspět v těch letošních a taky pomoci se lidem zorientovat ve složitém systému hlasování. 

Pokud by přečtení článku pomohlo komukoliv se informovaně rozhodnout, koho a jak volit, budu mít splněno. Ještě spokojenější budu, pokud by se po přečtení nějaký nevolič rozhodl jít k volbám a trochu tak vylepšil naši smutnou statistiku volební účasti. Ale pěkně postupně, nejdřív se podíváme na minulé volby. 

Témata minulých voleb

Tématem voleb v roce 2018 byly úpravy veřejného prostranství, rekonstrukce silnic a chodníků, snahy o zabránění odlivu obyvatel z města nebo také podpora lázeňství a cestovního ruchu. Dále také témata týkající se zavedení MHD zdarma nebo jejího zlevnění, které prosazovalo hnutí ANO a Karlovaráci. Karlovaráci podporovali mimo jiné zavedení příspěvku pro žáky prvních tříd na školní pomůcky ve výši tisíc korun nebo vznik senior pointu, který by pomáhal seniorům vyřizovat úřední záležitosti. 

ODS měla v programu uvedeno rozšiřování zeleně. Piráti řešili kromě jiného problematiku školství. Plánovali iniciovat rozhovory mezi odborníky a rodiči o možnosti zřízení školy s alternativní výukou. Dále se chtěli zaměřit na rozvoj vysokého školství ve městě, zejména v oborech blízkých lázeňství. Ve volebních programech se objevovala i témata budování dalších lanových drah, stavby aquaparku nebo rekonstrukce Vřídelní kolonády. 

Výsledky minulých voleb

Ve volbách hlasovalo 37,61 % obyvatel a dopadly takto:

Těsně pod hranicí skončila SPD s 4,93 % hlasů. O něco níž pak Hnutí O co jim jde?! (3,81 %), STAN a TOP 09 (3,57 %) a KOLONÁDA – HNUTÍ PATRIOTŮ (3,12 %). Koaliční vládu utvořilo Hnutí ANO, Karlovaráci a ODS s celkem 23 zastupiteli. 

Plán současného vedení města

Vládnoucí koalice měla v plánu organizovat pravidelná setkání podnikatelů a magistrátu, podpořit vznik vysoké školy nebo upravit sazby ročního předplatného v MHD (děti, studenti základních a středních škol a důchodci od 65 let zdarma). 

Z praktičtějších věcí pak vyřešit chybějící sociální zařízení a zázemí v areálu Meandru, zřídit SENIOR POINT (kontaktní místo pro seniory na Magistrátu města) nebo rekonstrukci Ubytovny Drahomíra a úpravu bytů na startovací byty pro mladé rodiny. Prvořadým cílem v oblasti hospodaření města byl stabilní rozpočet. Celé programové prohlášení je výrazně delší a najdete ho tady.

Letos kandiduje 13 stran

Z důvodů větší přehlednosti se v článku budu věnovat stranám, které se v předvolebním průzkumu společnost SANEP umístily nad, nebo těsně pod hranicí 5 %. Důležitý je také sloupek ostatní. Ten zahrnuje zatím nerozhodnuté voliče, o které se budou kandidující strany ucházet. 

Bezpečnost, transparentnost i tradiční vysoká škola

Většina stran má v programech podobné body týkající se podpory bydlení, cestovního ruchu a dopravy, u kterých však není blíže specifikované, jak přesně se této problematice budou věnovat. Je jasné, že je nutné opravovat chodníky, stavět byty a hledat způsoby, jak do Varů dostat turisty. V následujících odstavcích se proto věnuji těm bodům z programů, které se nějak odlišují nebo u nich strany popisují způsob, jak je provedou. Pořadí stran je zvolené podle výsledků průzkumu (až na strany, u kterých programy chybí, o čemž píšu na konci této sekce).

Karlovaráci se chtějí soustředit na stavbu nových nájemních bytů (ve svém programu jich slibují přes 400). V rámci výstavby chtějí zajistit i 150 nových zahrádek nebo likvidaci brownfieldů (Vodárna, Mototechna, Pivovar, Solivárna). Ve svém programu mají i rekonstrukci cesty mezi GH Pupp a galerií umění nebo stavbu bazénu v areálu na Rolavě. Pro seniory pak plánují zavést tzv. senior pass (vstup na vybrané kulturní akce zdarma) nebo navrhnout vznik Senior komise města, která by měla sloužit jako poradní orgán. Celý program najdete tady.

Hnutí KOA se chce soustředit na tzv. divadelní korzo – realizaci komplexního projektu revitalizace veřejného prostoru od Vřídla k Letnímu kinu. Dále na dobudování a posílení organizační struktury Kanceláře architektury města (KAM) a vyjasnění vztahu k odborům magistrátu a příspěvkovým organizacím města, tvorbu vhodných podmínek pro rozvoj práce na dálku a z domova (např. pokrytí města vysokorychlostním internetem), či sepsání marketingového plánu pro vylepšení obrazu města, který by měl pomoct s odstraněním přetrvávajících stereotypů. Celý program najdete tady.

SPOLU plánuje zavedení rezidenčního parkování v Tuhnicích, Rybářích, Bohaticích a Drahovicích. Dále přípravu projektu mostu Charkovská a prodloužení lávek pro pěší u KV Areny a Baumaxu. V oblasti školství se chce zaměřit na zřízení vysoké školy (oblast fyziologie a balneologie) a na zřízení křesťanské základní školy a mateřské školky. Plánují také podpořit výstavbu startovacích bytů na nevyužitých brownfieldech ulice Komenského a modulárního bydlení v areálu Staré vodárny a dokončit revitalizaci náplavky na pravém břehu Ohře. V neposlední řadě chtějí zlepšit financování sborů dobrovolných hasičů a ve spolupráci s občany vypracovat pocitovou mapu bezpečí, která by pomohla městu řešit bezpečnostní situaci. Celý program najdete na jejich Facebooku.

Piráti se chystají zaměřit na větší transparentnost magistrátu i městských firem. Jednou z priorit je pro ně větší zapojení veřejnosti do správy města – ať už formou participativního rozpočtu (tzn. že o vyčleněné části rozpočtu by rozhodovali sami občané) nebo iniciací vzniku různých platforem (od místních výborů jednotlivých čtvrtí, po platformu pro sbírání zpětné vazby a dialog s mládeží). V programu se zaměřují i na životní prostředí – plánují například navýšení rozpočtu Správy lázeňských parků, obnovu sítě městských pítek s pitnou vodou nebo úpravu podmínek pro vznik komunitních zahrad. V oblasti vzdělávání plánují zavedení náborových příspěvků pro učitele nebo podporu alternativního školství. Celý program najdete tady.

KSČM se chce zaměřit na údržbu Alžbětiných lázní, výstavbu startovacích bytů pro mladé rodiny a seniory nebo lepší komunikaci našeho vstupu do UNESCO. Zároveň plánuje řešit problematiku odlivu mladých lidí a nedostatečné kapacity lázeňské péče pro občany ČR.  

Možná jste si všimli, že v článku chybí programy SPD a ANO. Není to z důvodu, že bych chtěl snad některým kandidujícím stranám nadržovat. Jde čistě o to, že uvedené strany své programy dosud nezveřejnily (některé nemají uvedené své programy ani historicky). Moje dotazy e-mailem, na sociálních sítích i po smskách zůstaly ze strany SPD bez reakce. Hnutí ANO mi sice odpovědělo, ale do vydání článku jsem od nich program nezískal. Pokud ho dopošlou, rád ho do článku doplním.

Ve Varech volí každý třetí

Kolik lidí přijde k volbám je přímo úměrné síle mandátu, který z nich vzejde. Čím víc lidí tedy přijde vyjádřit svůj názor a zvolit své zastupitele, tím přesněji se potom v zastupitelstvu odráží potřeby a touhy obyvatel.

Ve Varech je volební účast tradičně nízká. V posledních volbách v roce 2018 přišlo k urnám jenom 37,61 % lidí. Nebylo to tak ale vždycky. Data jasně ukazují, že po revoluci měli lidé chuť se zapojit do veřejného dění (ke komunálním volbám jich tenkrát přišlo nepředstavitelných 69 %). Pak ale volební účast prudce klesla a už přes 20 let platí, že ve Varech volí zhruba každý třetí. Což je smutné.

Dobré by bylo vyšplhat se aspoň na celorepublikový průměr 47,34 %, což by byl jasný signál, že lidé tu mají zájem podílet se na veřejném dění (aspoň tak jako zbytek republiky). Jít volit je totiž první krok k tomu, jak udělat nějaké změny k lepšímu. 

2 komentáře

  1. Dobře, že jste tuto byť stručnou rešerši sepsal. Určitě vypovídá o tom, že Vám na Karlových Varech záleží. Díky.

    1. Díky, rešerše musela být stručná, aby se dala podle mého názoru učíst. Doufám, že článek pomůže lidem aspoň trochu se zorientovat v současných volbách a hlavně, že aspoň pár z nich motivuje jít volit. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Portrét Terky

Terka

Proč děláš Kultivary?
Pocházím z Aše a v Karlových Varech jsem studovala střední školu. Myslím, že náš kraj má potenciál, akorát se o něm musí sám dozvědět. Přeji mu, aby se tady mladí lidé více potkávali, spojovali a tvořili.

Portét Áji

Andrea

Proč děláš Kultivary?
Na projektu se podílím, protože Karlovarskému kraji přeju, aby zapustil kořeny. A chci ho v tom podpořit rozvojem lokální komunity.

Portrét Verči

Verča

Proč děláš Kultivary?
Ve Varech jsem vyrostla. Po střední jsem na pár let utekla do Prahy studovat sociální práci a potom jsem se vrátila založit rodinu domů, do Varů. Projekt KultiVary přišel v pravou chvíli, kdy si občas ráda odpočinu od mateřství. A tak jsem tady. Snažím se, aby bylo Varech co dělat, a to mě baví.

Portrét Aničky

Anička

Proč děláš Kultivary?
Jsem rodilá Krušnohoralka se zájmem o historii, přítomnost i budoucnost našeho regionu a lidí v něm žijících. Kultivary vidím jako příležitost nejen pro seberealizaci, ale hlavně pro setkávání a propojování nápadů a lidí a utužování jejich sounáležitosti k zdejším místům i prostorům.

Portrét Lukáše

Lukáš

Proč děláš Kultivary?
Už to budou dva roky, co jsem odešel do světa „na zkušenou“. Do Varů se ale vracím rád a chtěl bych se tam vrátit i dlouhodobě, žije se tu dobře, ale rád bych pomohl vyplnit ty mezery, které život na Karlovarsku má.

Portrét Káti

Káťa

Proč děláš Kultivary?
Stejně jako potřebuju neustále zvelebovat svůj pokoj nebo byt, cítím potřebu vylepšit i kraj, ve kterém jsem se narodila, a kde budu vždycky doma. To je samozřejmě o něco těžší úkol, než si vyzdobit byt, ale udělám aspoň to, co je v mých silách. Navíc na to nejsem sama.

Portrét Matyho

Maty

Proč děláš Kultivary?
Vyrostl jsem ve Varech a pak dlouho žil v Praze. Nakonec se jsem se vrátil domů a nechci se smířit s tím, že je Karlovarský kraj nejhorší ze všech. Tak jsem se rozhodl s tím něco udělat.