fbpx

Zdi jako prostředek k vyjádření emocí

Ostrovská galerie Podhoubí poskytla prostor další zajímavé výstavě. Výstava fotografií s názvem Zdismus – emoce ve stěnách je dílem začínající umělkyně z Karlových Varů, Martiny Mrázové. K vidění je od 18. října do 27. listopadu.

Výstava Zdismus je částí komplexnějšího díla Divnosti, na kterém autorka Martina Mrázová už dlouhodobě pracuje. V případě Divností se jedná o obsáhlý souhrn předmětů, fotografií a textů, které míří různými směry. Není divu, že tak složitý projekt vyžaduje nejen spoustu času, ale i energie. „Potřebovala jsem se zaměřit na něco menšího.” tvrdí Martina, a tak přišla s myšlenkou vyjádřit své emoce skrze zdi. Zdismus ale nebyl jen spontánním nápadem. Určitý vliv na Martinu měl ještě dříve, než si to sama uvědomila: „Když jsem se zpětně koukala do galerie, zjistila jsem, že tam už nějaké fotky zdí mám.”

Výstava v Podhoubí je autorčinou první výstavou vůbec. Svůj význam má i uspořádání fotografií. Jak sama popisuje, vše začíná temně, negativními emocemi. Druhá část pak symbolizuje oázu klidu a emoci štěstí. Přestože autorka má fotografie pojmenované, v Podhoubí jsou návštěvníkům jména utajená. Je to záměrně, aby se každý cítil svobodně při snaze porozumět. Originalitu výstavě dodávají básně, jejichž tvorbě se Martina Mrázová také věnuje.

„Zdi beru jako prostředek, díky kterému dokážu plně komunikovat s divákem, předat pocity co téměř nejkonkrétněji. Odezva a komunikace je v tomhle celém hodně důležitá.“ popisuje Martina význam výstavy. Počítá ale i s tím, že ne každý jejímu záměru porozumí. V umění běžně každý vidí něco trochu jiného. „Může přijít člověk a nebude vůbec vědět, která bije, a i to je v pohodě.”

V rámci výstavy je naplánované i setkání s autorkou, která návštěvníkům svou tvorbu lépe představí. Setkání proběhne v pátek 4. 11. od 17:00 hodin. Kdo by měl zájem, může si některou z vystavovaných fotografií rezervovat k zakoupení po skončení výstavy. Případné neprodané kousky budou doprodávány coby „doznělka Zdismu” ve Flora Centru v Karlových Varech v Jaltské ulici.

Lada Budinská

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Portrét Terky

Terka

Proč děláš Kultivary?
Pocházím z Aše a v Karlových Varech jsem studovala střední školu. Myslím, že náš kraj má potenciál, akorát se o něm musí sám dozvědět. Přeji mu, aby se tady mladí lidé více potkávali, spojovali a tvořili.

Portét Áji

Andrea

Proč děláš Kultivary?
Na projektu se podílím, protože Karlovarskému kraji přeju, aby zapustil kořeny. A chci ho v tom podpořit rozvojem lokální komunity.

Portrét Verči

Verča

Proč děláš Kultivary?
Ve Varech jsem vyrostla. Po střední jsem na pár let utekla do Prahy studovat sociální práci a potom jsem se vrátila založit rodinu domů, do Varů. Projekt KultiVary přišel v pravou chvíli, kdy si občas ráda odpočinu od mateřství. A tak jsem tady. Snažím se, aby bylo Varech co dělat, a to mě baví.

Portrét Aničky

Anička

Proč děláš Kultivary?
Jsem rodilá Krušnohoralka se zájmem o historii, přítomnost i budoucnost našeho regionu a lidí v něm žijících. Kultivary vidím jako příležitost nejen pro seberealizaci, ale hlavně pro setkávání a propojování nápadů a lidí a utužování jejich sounáležitosti k zdejším místům i prostorům.

Portrét Lukáše

Lukáš

Proč děláš Kultivary?
Už to budou dva roky, co jsem odešel do světa „na zkušenou“. Do Varů se ale vracím rád a chtěl bych se tam vrátit i dlouhodobě, žije se tu dobře, ale rád bych pomohl vyplnit ty mezery, které život na Karlovarsku má.

Portrét Káti

Káťa

Proč děláš Kultivary?
Stejně jako potřebuju neustále zvelebovat svůj pokoj nebo byt, cítím potřebu vylepšit i kraj, ve kterém jsem se narodila, a kde budu vždycky doma. To je samozřejmě o něco těžší úkol, než si vyzdobit byt, ale udělám aspoň to, co je v mých silách. Navíc na to nejsem sama.

Portrét Matyho

Maty

Proč děláš Kultivary?
Vyrostl jsem ve Varech a pak dlouho žil v Praze. Nakonec se jsem se vrátil domů a nechci se smířit s tím, že je Karlovarský kraj nejhorší ze všech. Tak jsem se rozhodl s tím něco udělat.